Ignalinos rajono turizmo informacijos centras

Vasaros saulėgrįžos improvizacija

Koncertai

Joninių išvakarėse kviečiame į koncertą, kurio metu trys į žanro ribas netelpančios Lietuvos ir Japonijos atlikėjos vasaros saulėgrįžą nuspalvins muzikos garsais.

Pirmojoje dalyje pasirodys dainuojanti ir savo dainas kurianti violončelininkė Chie Narita iš tolimosios Tekančios saulės šalies. Antrojoje dalyje Jūsų laukia pianistė, dainininkė, kompozitorė Ieva Marija Baranauskaitė ir smuikininkė, dainininkė, aktorė Lyja Maknavičiūtė, kurios paruošė muzikalią improvizaciją „Gamta su jos galiomis“. Improvizacijoje bus galima įžvelgti liaudies dainų motyvų, bylojama apie buvimą čia ir dabar.

Japonijos violončelininkė Chie Narita penkerių metų pradėjo groti elektriniu pianinu, o dešimties – fleita. Stodama į gimnaziją, ji patyrė lemtingą susidūrimą su violončele ir pradėjo mokytis groti instrumentu mokyklos orkestro klube. Atlikėja džiaugiasi galėjusi lankyti Yoritoyo Inoue pamokas.

Baigusi universitetą, ji išvyko į Indiją studijuoti jogos. Violončelininkė teigia, kad dėl jogos jos mintys tapo laisvesnėmis ir kūrybiškesnėmis, ji suvokė, kokia svarbi jai yra muzika. Grįžusi į Japoniją atlikėja pradėjo koncertuoti kaip violončelininkė grupėse. Kadangi laiko paukštį, dainuoti jai tapo natūralu. Ji kuria dainas ir eilėraščius semdamasi įkvėpimo iš gamtos.

2012 m. žiemą violončelininkė pradėjo koncertuoti solo. Buvo išleisti trys jos albumai. Dabar Chie Narita koncertuoja kūrybinėje ir tradicinėje erdvėje, bendradarbiaudama su daugeliu kitų menininkų.

Ieva Marija Baranauskaitė – kūrėja, netelpanti į jokio žanro ribas. Pati sako sąmoningai besistengianti į jas nepapulti, nes tai trukdo laisvai reikšti muzikinę mintį. Jos kūryboje pinasi džiazas ir akademinė muzika, įvairių tautų folkloras, teatras, literatūra, kinas, psichologija, filosofija ir dar labai daug kas, ką ji vadina patirtimi. Patirtis sugula įvairiuose kūrybiniuose projektuose: „Bazm – E Dāstāngo“ (arba „Laiškai iš Maroko“) simfoninės muzikos garsais ji kalba apie senovės arabų pasakotojų susiėjimą, operoje „Gentis“, ji sujungia indų epo Bhagavadgyta ir lietuvių Sovijaus mito šviesos simbolius, grupėse „Esi“, „Jazz By Two“, „In albedo“, „Such‘a‘trip“ skleidžiasi vis skirtingos muzikinės ir idėjinės koncepcijos, bendruose projektuose dažnai sekama literatūros naratyvais. Keturiuose ilgo metro filmams sukurtuose garso takeliuose, puikiai įvertintuose pasaulio kino kritikų, atsiskleidžia Ievos gebėjimas išreikšti muziką vizualiomis priemonėmis. Menininkė laisvai traktuoja ne tik stilius ir žanrus, bet ir pačią muzikos sąvoką – sako, jog muzika jai tėra įrankis, padedantis išreikšti aukštesnes žmogiškąsias vertybes.

I. M. Baranauskaitė mokėsi B. Dvariono muzikos mokykloje, studijavo džiazo atlikimą Vilniaus kolegijoje, o magistrantūrai pasirinko akademinę kompoziciją LMTA. Nuo pat mokyklos laikų ji aktyviai dalyvauja tiek Lietuvos, tiek užsienio džiazo ir akademinės muzikos scenose, komponuoja teatrui, kinui, mados projektams, taip pat kuria dainų tekstus, organizuoja renginius, muzikos meno moko kitus – 2019 m. drauge su prestižinio Berklio koledžo absolventais kūrybine patirtimi dalinosi Dubajuje. Šiame žmoguje telpa tiek daug visko, kad sunku nusakyti žodžiais – norint suprasti, kas yra Ieva Marija Baranauskaitė, labiau vertėtų paklausyti jos kūrybos ir pajusti joje slypinčią harmoniją ir grožį”, – Muzikos informacijos leidybos centras.

Šiuo metu Ieva daug laiko skiria pedagoginiai veiklai, veda kūrybines dirbtuves scenos baimės, improvizacijos, kūrybiškumo temomis, taip pat padeda mokytojams įvaldyti dėmesio ir koncentracijos temas, gilinasi į kalbos ir muzikos kaip atskirų disciplinų ryšį, bendradarbiaudama su šiuolaikinio šokio menininkais nagrinėja garso santykio su kūnu temas, šiomis temomis veda vaikams užsiėmimus, taip pat dėsto vokalo, pianino, harmonijos, muzikos kompozicijos, improvizacijos disciplinas. Bendradarbiauja su Arūno Sakalausko teatro studija, reguliariai pravesdama studentams improvizacijos dirbtuves. Ieva taip pat kuria muziką kinui, teatrui, garsovaizdžius literatūriniams kūriniams, groja įvairiausiuose repo, roko, džiazo ir projektuose.

Lyja Maknavičiūtė – kino ir teatro aktorė, dainininkė, atlikėja ir dainų autorė. 2015 metais baigė Nacionalinę Mikalojaus Konstantino Čiurlionio meno mokyklą, smuiko specialybę. Baigusi vidurinę mokyklą, pradėjo LMTA aktorystės studijas. Dalyvavo tokiuose tarptautiniuose festivaliuose kaip „SPOT“ gatvės festivalis. 2020 metais su pjese „Jausmų krautuvėlė“ jaunųjų dramaturgų konkurse „Išeities taškas“ laimėjo pirmąją vietą. 2023 metais surežisavo ir sukūrė muziką šokio, garso ir video performansui „Antipodes“. Šiuo metu dalyvauja muzikiniame projekte „Akedya“. Didžiąją dalį savo kūrybinės energijos skiria aktorystei ir smuiko atlikimui.