Gruodžio 28 d. Paliesiaus dvaras kviečia kartu švęsti ypatingą progą – bus pristatyti nauji dvaro senoviniai instrumentai, vargonai ir klavesinas! Kartu su vargonininku ir klavesinininku Baliu Vaitkumi, Italijos muzikantas ir meistras Carlo Mascheroni pristatys paties pagamintus vargonus bei klavesiną – ir, žinoma, atskleis klausytojams nuostabų jų skambesį.
Vargonai yra renesansinio tipo, itališkosios mokyklos, turi 290 vamzdžių. Pagaminti prieš keletą metų ir jau skambėję koncertuose bei įrašuose, dabar jie saugiai atkeliavo į Paliesiaus dvarą. Vokiško tipo „Clavicembalo“ klavesinas dar tik neseniai užbaigtas, bet jau pasiruošęs suskambti Paliesiuje.
Carlo Mascheroni yra vargonininkas, pianistas, aistringas muzikantas ir meistras, be galo mylintis viską, kas susiję su klavišais ir klavišiniais instrumentais. Jo gyvenimas sukasi aplink natas, tiek grojant, tiek mokant, tiek gaminant tokius klavišinius muzikos instrumentus kaip klavesinai, vargonai, vertikalieji klavesinai, fortepijonai.
Vargonus, fortepijoną ir klavesiną jis studijavo Milano G. Verdi muzikos konservatorijoje. Būdamas 22 metų laimėjo pagrindinio fortepijono dėstytojo konkursą Bolcano muzikos konservatorijoje. Kaip vargonininkas ėmėsi koncertinės veiklos didžiuosiuose Italijos miestuose, dalyvavo įvairiuose nacionaliniuose ir Europos festivaliuose, tarp jų Riminio „Ater Forum“, „Autunno Musicale“ Komo mieste, Sakralinės muzikos festivalyje Bolcane, „Festival Van Vlaanderen“ Briugėje, Zvolės „Gaudeamus“, taip pat laimėjo pirmąjį Noalės vargonininkų konkursą Venecijoje. Vėliau su ypatingu susidomėjimu vykdė kamerinės muzikos veiklą, bendradarbiavo kaip pianistas ir klavesinininkas įvairiuose tarptautiniuose orkestrų kolektyvuose, vedė kamerinio giedojimo (giesmių repertuaro) meistriškumo kursus tarptautiniuose Portogruaro muzikos kursuose. Bendradarbiauja su G. Kiss ansambliu, su kuriuo surengė daugybę koncertų svarbiausiuose Prancūzijos miestuose.
Šiemet sukanka 50 metų, kai C. Mascheroni dirba pagrindiniu Milano Šv. Morkaus bazilikos vargonininku. Daugiau kaip keturiasdešimt metų jis dėstė kaip pagrindinis fortepijono dėstytojas įvairiose Italijos konservatorijose.
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Vargonų ir klavesino katedros docentas dr. Balys Vaitkus – tai tarptautiniu mastu žinomas lietuvių menininkas. Intensyvi šio vargonininko karjera, kurią paskatino konkursuose laimėti apdovanojimai, trunka jau bemaž keturiasdešimt metų.
Vargonų ir fortepijono specialybes baigęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, B. Vaitkus papildomai vargonus studijavo Liubeko muzikos universitete (Vokietija), o klavesiną – Prahos mūzų menų akademijoje. 2011–2015 m. jis baigė LMTA klavesino doktorantūros programą, savo daktaro darbe nagrinėdamas grojimo klavesinu dinamiką. Kultūros ministerija yra jam skyrusi stipendijų meno ir mokslo studijoms akademijose, konservatorijose ir muziejuose.
B. Vaitkus intensyviai koncertuoja daugelyje Europos šalių. Platus jo repertuaras apima nuo ankstyvųjų vargoninių kūrinių iki J. S. Bacho ir šiuolaikinės muzikos, jis taip pat atlieka ir šiuolaikinių lietuvių kompozitorių vargonų opusus. Tačiau ypatinga vieta B. Vaitkaus koncertinėje veikloje skirta tokioms prancūzų vargonų asmenybėms kaip C. Franck, L. Vierne ir J. Alain.
B. Vaitkaus įrašai buvo transliuojami nacionaliniu ir tarptautiniu mastu (Vokietijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje), o vėlyviausi CD yra skirti Lietuvos istoriniam vargonų paveldui ir C. Franck vargoninei kūrybai (CD „Vargonų laivė. Didieji C. Franck kūriniai vargonams“, 2022).
Pastaraisiais metais B. Vaitkus ne tik užsiima pedagogine veikla Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, bet yra ir Lietuvos nacionalinės vargonininkų asociacijos pirmininkas.
Dalintis nuoroda el. paštu