2025 m. gegužės 5 d. iš Lušio ežero, Palūšės kaime (Ignalinos raj.), startuos unikali ekspedicija „Vandens keliu nuo Lušio ežero lig Kuršių marių“. Penkių žmonių komanda, tarp jų keturi lietuviai ir vienas latvis, per tris savaites keliaus 555 km istoriniu sielininkystės keliu, siekdami atgaivinti senovines tradicijas ir atkreipti dėmesį į Lietuvos sielininkystės paveldą.
Istorinė pagarba ir siekis pagerinti rekordą
Sielininkystė yra svarbi Lietuvos kultūros paveldo dalis – 2021 metais ji buvo įtraukta į UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Ši ekspedicija nesiekia atgaivinti sielininkystės amato, o tik atkreipti dėmesį ir atiduoti pagarbą istorijai bei žmonėms, kurie buvo susiję su šiuo amatu, kartu skleisdama žinią apie jo svarbą tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu.
Kelionė vyks per Lušio, Šakaravos, Žeimenio ežerus, Žeimenos, Neries, Nemuno upes ir Kuršių marias. Komanda keliaus ant savo rankomis pastatyto plausto „Sielis“, kurio konstrukcija bus paremta senovinėmis lietuviškomis technologijomis – be vynių, virvių ar kitų jungiamųjų elementų. Plaustas bus pagamintas iš eglės rąstų, sutvirtintų tvaresnių medžių konstrukcijomis. Jis bus pagamintas iš ekologiškų medžiagų ir nekelia jokio pavojaus gamtai, taip užtikrinant, kad ši ekspedicija būtų ne tik istorinė, bet ir draugiška aplinkai.
Vienas pagrindinių ekspedicijos tikslų – ne tik atkreipti dėmesį į Ignalinos rajono ir visos Lietuvos sielininkystės istoriją, bet ir pagerinti 1996 m. Lietuvos rekordą „Tolimiausia kelionė plaustu“ (511 km), kurį pasiekė vilnietis Valdas Kasparavičius su plaustu „Bliuškis“.
Kultūrinė misija: Visagino jubiliejus ir bendravimas su bendruomenėmis
Ekspedicija taip pat siekia paminėti Visagino miesto 50-metį ir atkreipti visos Lietuvos dėmesį į šį unikalų kraštą. Kiekviename didesniame gyvenamajame punkte dalyviai stos susitikti su vietos gyventojais, dalintis informacija apie Visaginą ir bendrauti su visais, kuriuos domina ši kelionė.
Iššūkiai:
Kelionės metu komanda turės įveikti tris ežerus, tris upes ir Kuršių marias, per 21 dieną nuplaukdama 555 km. Tai reikalauja ne tik fizinio pasiruošimo, bet ir gilių navigacijos įgūdžių, prisitaikymo prie gamtos sąlygų bei istorinės sielininkystės patirties pritaikymo ekstremaliomis sąlygomis.
Dalintis nuoroda el. paštu